רופאת שיניים לילדים

רופאת שיניים לילדים ובני נוער

ד"ר אסתי דוידוביץ', רופאת שיניים לילדים, עונה לכם על שאלותיכם בתחום רפואת שיניים לילדים. הנכם מוזמנים ללחוץ על כל שאלה ולגלות את התשובה. כמו כן, אם יש לכם שאלות נוספות הנכם מוזמנים ליצור קשר עם ד"ר אסתי דוידוביץ'.

 

לבדיקת אבחון ראשונה לחץ כאן

 

למידע אודות אסתי דוידוביץ' לחץ כאן

 

שאלות נפוצות:

pink
למה לטפל בחורים בשיני חלב?

ממילא היא תנשור ושן קבועה תחליף אותה, אז למה "לבזבז" עליה טיפול, נכון? ממש לא נכון! השינים הנשירות (שיני החלב) הן חשובות ביותר וראויות לאותה רמת תחזוקה כמו השיניים הקבועות.
בעיה לא מטופלת בשן נשירה עלולה לגרום לכאבים, לנפיחות ואפילו להצריך מתן אנטיביוטיקה ואשפוז. זיהום בשן חלבית (כתוצאה מעששת) עלול לפגוע בשן הקבועה, (בצורה, בצבע ובמרקם) ולגרום לה לבעיות קשות בבקיעה ובהתפתחות. עששת לא מטופלת גורמת לבעיות אסתטיות, לכאבים ועלולה להסתיים בעקירה מוקדמת של שיניים.
בדיוק כמו אצלכם, כשיש בעיית שיניים, זה כואב, מפריע לכם ללעוס ולאכול, וכמובן לחייך ולדבר כרגיל. גם אצל ילדכם, בעיית שיניים בלתי מטופלת פוגעת באיכות החיים היומיומית.  אז עכשיו גם אתם יודעים – גם בשיני חלב חשוב מאוד לטפל.

green
מה יעשו לי?

כאמא, אני יודעת כמה חשוב להכין את הילד לקראת חוויה חדשה. עצם ההכנה מפחיתה את עוצמת החרדה מפני הבלתי מוכר. אז, הנה, ספרו לנסיך או לנסיכה שלכם, שזמן הטיפול המקסימלי חצי שעה. פחות משיעור אחד בביה"ס. באורך של הפסקת עשר.  בזמן הטיפול אני תמיד מרשה לאמא או אבא או סבא או סבתא להישאר, ואם יש מקום ומתאים לפעמים גם האחים יכולים להיות נוכחים. רק בזמן הצילום, שזה ממש חצי דקה כל פעם, כולם –כולם (כולל אותי והשיננית וגם אבא או אמא) יוצאים מהחדר. אבל רק לרגע. ומקבלים סינר מיוחד ללבוש.
ספרו להם שלפני כל שלב ושלב בבדיקה או בטיפול, אני מסבירה לילד מה אני יקרה. אם יש סיכוי שהטיפול יכאב, אני מאלחשת – נותנת לשן "טיפות שינה" כדי שתוכל לישון. אני מורחת בהתחלה ג'ל מרדים בטעמי פירות, כך שאפילו לא מרגישים את הדקירה הקטנה, כל הטיפול לא מורגש.
בסוף הטיפול מותר לשתות ולאכול אבל חשוב לעשות זאת בזהירות רבה כי השן, השפה והלשון רדומים עדיין ולא כדאי לתת איזה ביס בלשון בטעות . בסיום טיפול אני מוצאת שפשוט חייבים לאכול גלידה או ארטיק בכדי לעזור להרדמה המקומית לפוג... בדרך כלל אין כאבים אחרי טיפולי שיניים לילדים גם אם מדובר בטיפולים גדולים, כולל עקירות. אבל אם בכל זאת אתם מרגישים שיש צורך, אין בעיה לתת אקמולי או משכך כאבים אחר לפי המינון המומלץ למשקלו של הילד.

orange
איך מטפלים בעששת בשיניים של ילדים?

בשורה התחתונה: סתימה היא סתימה. אותם חומרים, אותו תהליך. אך האוירה והשפה עושות את כל ההבדל. אם הילד צריך, אני נותנת לו גז צחוק בתחילת הטיפול כדי להקל עליו. בכל מקרה, השימוש בהרדמה מקומית (הניתנת בג'ל למריחה שמונע אפילו את תחושת הזריקה הקטנה האחת) מבטיח שהילד לא מרגיש דבר. כל הטיפול מלווה בפטפוט שלי בנושאים המעניינים את הילד (ובהנהון שלו או הזזת האצבעות בתגובה כי לדבר תוך כדי הוא לא ממש יכול...),  ובאווירה כמה שיותר נעימה וקלילה של צחוקים, ההופכים את כל הפרוצדורה לנעימה מאד. אני מתנצלת בפניכם מראש אם הילד יהנה עד כדי כך שהוא יבקש לבוא שוב לקבל סתימה נוספת...

pink
מהי הרדמה מקומית?

כדי לטפל בשיני חלב בילדים מרדימים את השן על מנת שהילד לא יחוש כאב. כמו כל התרופות בילדים גם כאן יש מתאימים את מינון ההרדמה למשקלו של הילד. לפני ההרדמה עצמה מניחים ג'ל מרדים (הילד בוחר את הטעם : תות דובדבן, בננה אננס) ואז תוך כדי שירה של "לילה טוב לשן" מרדימים את השן. הילד לא בהכרח מודע לכך שבוצעה הרדמה בפיו, והטיפול יכול לעבור בצורה הקלה והטובה ביותר.

green
מה זה "גז צחוק"?

גז צחוק הוא השם שניתן לתערובת של תחמוצת חנקן וחמצן (Nitrous oxide) אשר יוצרת אפקט של הרגעה כאשר היא נשאפת דרך האף בזמן הטיפול. גז הצחוק לא מונע כאב, הוא פשוט מרגיע ונותן תחושה נעימה. נסו לדמיין את עצמכם אחרי כוס יין או משהו אחר שמרגיע אתכם... זה האפקט של גז הצחוק. הרפיה נעימה.
באמצעות מסכה קטנה, הילד שואף בתחילת הטיפול חמצן נקי,אח"כ את התערובת המיוחדת ולבסוף ניתן לו שוב חמצן נקי. מתן חמצן נקי בסיום הטיפול מונע כל השפעה של הגז על ילדכם. כמו כן, אפשר להפסיק את הטיפול או את מתן גז הצחוק בכל שלב אם הילד מרגיש לא בנוח. מיד בתום הטיפול, הילד יכול לחזור לפעילות רגילה. ילדים שונים נוטים להגיב לגז הצחוק בצורות שונות: יש כאלה שבאמת צוחקים, יש כאלה שנעשים קצת אפטיים (אתם מכירים את המבט המזוגג הזה של אחרי 3 שעות טלויזיה רצופות בחופש הגדול?), ויש כאלה שנרדמים ממש. כל התגובות האלה נורמליות ותקינות ואני והשיננית/סייעת שלי עוקבות בכל רגע אחרי מצבו של הילד ותגובותיו ומוודאות שהכל בסדר.

orange
למה צריכים לצום לפני הטיפול בגז צחוק?

באחוז קטן מהילדים גז צחוק עלול לגרום לבחילה. כדי להימנע לגמרי מן הסיכון של הקאה ושאיפה לריאות ומכיוון שאין לנו דרך לדעת מי מהילדים יגיב בבחילה לגז הצחוק, יש להיות בצום לפני הטיפול. במה דברים אמורים?
6 שעות לפני הטיפול – לסיים לאכול מוצרי חלב כולל שוקו, מעדנים, קורנפלקס עם חלב.
4 שעות לפני הטיפול – לסיים ארוחה כבדה.
שעתיים לפני הטיפול – לסיים לאכול מאכלים קלים: ביסקוויט, פרוסה, פרי, חטיף.
ממש לפני הטיפול – מותר לשתות נוזלים צלולים לא חלביים.
אנא קחו בחשבון שגז צחוק עלול להיות לא יעיל אם בדיוק יש לילד אף סתום, נזלת, הוא נאלץ לנשום דרך הפה וכו'. אז אם מתוכנן לילדכם טיפול בגז צחוק והוא מנוזל -כדאי לדחות את התור על מנת שיוכל להפיק את המקסימום מהטיפול. במקרה של ספק - אתם תמיד מוזמנים להתייעץ איתי.

pink
מה קורה אחרי הטיפול?

זהו. אתם בבית. הילד עבר את הטיפול הראשון, אפשר לנשום לרווחה. מה צפוי עכשיו? בדרך כלל הילד שוכח עוד לפני ההורה כי עבר טיפול שיניים, ואם הוא בכלל מתאר אותה - לרב היא תצטייר בפיו כחוויה טובה וכיפית. לעיתים בכל זאת יש אי נוחות, במיוחד באיזורים בהם היו חללים גדולים ועכשיו יש מילוי של האיזור, בפרט אם בוצעו סתימה או כתר. גם לזה צריך להתרגל. הרדמה מקומית מתפוגגת לרוב תוך שעתיים ואפשר לתת לילד מוצרים רכים וקרים (ארטיק, גלידה, מעדן) עד סיום השפעת ההרדמה. אפילו אחרי טיפול בגז צחוק אין בדרך כלל תופעות לוואי בשלב מאוחר יותר בבית. אם מתעוררת בעיה בעקבות טיפול – אני כאן. דברו איתי. נפתור אותה.

green
למי אוטמים חריצים ולמה?

כשמדברים על "איטום חריצים" הכוונה להנחת חומר פלסטי על פני שטח השן, בעיקר בטוחנות קבועות אך לעיתים גם בשיניים נוספות כמו טוחנות נשירות ומלתעות קבועות.
אצל ילדים, בעיקר סביב גיל 6-7, בשיניים הקבועות והגדולות יותר הבוקעות עתה יש חריצים עמוקים שדי קשה להגיע אליהם עם מברשת השיניים בעת הצחצוח – לפעמים הניסיון להגיע לאזור הזה אפילו יוצר תחושת בחילה. באותה עת, מאכלים כמו קורנפלקס וחטיפים מצטברים דווקא שם. וכאן נכנס לתמונה איטום החריצים. האיטום סוגר את החריץ בשכבת מגן ומאפשר למזון "להתגלש" על פני השן ולא להצטבר, ובכך הוא הופך את פעולת הניקוי לקלה הרבה יותר לילדים. מחקרים הראו חד משמעית שאיטומי חריצים מורידים סיכוי לעששת בשיניים אלו. אנו אוטמים בדרך כלל שיניים קבועות כי כדאי לשמור עליהן מכל משמר. אין סט נוסף...

orange
מה עושים כשנשברת שן חלב?

אני לא צריכה לספר לכם – אם יש לכם ילד בבית אתם יודעים שילדים, קטנים וגדולים, נופלים ונחבלים לא מעט ולעיתים נפגעות שיני החלב. בדיוק כפי שאתם רצים עם כוויה או חתך – ובצדק – למוקד, כך במקרה של פגיעה בשיניים יש להגיע מיד לרופא שיניים לילדים, גם אם החבלה נראית לכם קלה. אם יש צורך בטיפול – השן תטופל. פעמים רבות הבדיקה היא לצורך אבחון ומעקב עתידי, שכן שיניים נשירות שנחבלות יכולות לפתח בעתיד נמק וזיהומים. לכן חשוב להיות במעקב צמוד ורצוף של רופא השיניים לילדים שמכיר את ההיסטוריה הרפואית האישית של הפה של הילד שלכם. ושוב אני מפצירה בכם – אל תמעיטו בחשיבותה של שן חלב - פגיעה בשן חלב עלולה להזיק גם לשן הקבועה. יש ספק? אין ספק. באים להיבדק.

למידע והזמנת תורים השאירו פרטיכם כאן ונשוב אליכם בהקדם

המרפאה בתל אביב: אהרון בקר 8, מיקדו סנטר (חניה חינם במרכז המסחרי ממש מתחת למרפאה) | טלפון: 077-3306621
שעות פתיחה: ימי ראשון ושני בין השעות 12:00-19:00 | ימי רביעי בין השעות: 8:00-19:00 | ימי שישי בין השעות 08:00-15:00

המרפאה בירושלים: רחוב אגריפס 42, בניין כי"ח - קומה 4 | טלפון: 02-6235522, 02-6259984 | פקס: 02-6235522
שעות פתיחה: 
ימי שני לסרוגין בין השעות 14:00-20:00