שאלות נפוצות FAQ

משחות שיניים לילדים

pink
מה לגבי חבלות בשיניים קבועות?

כפי שאתם יודעים היטב מן השיניים שלכם, מנפיקים לנו באפסנאות רק סט אחד של שיניים קבועות והן צריכות לשרת אותנו נאמנה עד 120! לכן חשוב לטפל בכל בעיה בהקדם,על מנת להימנע מפגיעה בשן. חשוב שילדכם יגיע לרופא השיניים בכל מקרה של חבלה לצורך אבחון וטיפול.
טיפ עזרה ראשונה חשוב עבורכם ההורים: במידה שכתוצאה מעוצמת החבלה שקיבל ילדכם, השן שלו יצאה ממקומה בשלמותה, יש לשטוף אותה ולהחזיר אותה למקומה מיד ולהחזיק אותה שם (חלל הפה הוא הסביבה הטבעית של השן והרוק שומר עליה מייבוש תאים בשורשיה). אם אי אפשר לשמור את השן בתוך הפה, יש לשמור אותה בתוך כוס חלב או בתוך חלל הפה (לדוגמא, בלחי, אך להיזהר לא לבלוע!) ולהגיע מיד לרופא שיניים.

green
אם יש כבר חור, למה צריך עוד לקדוח?

בחורים יש ל"קדוח" עוד מכמה סיבות: חור אינו נקי. הוא מלא בחיידקים מזוהמים ובתוצרי פסולת שלהם ולכן יש צורך להוציא אותם ולהפוך את האיזור לנקי ורק אז לסתום. סיבה נוספת יכולה להיות שלעיתים אי אפשר להגיע לחור שרואים רק בצילום רנטגן וחייבים לקדוח עוד קצת כדי לגשת ולטפל.
בעבר היו חומרי הסתימה כאלו שהצריכו קדיחה גדולה יותר על מנת שייתפסו ולא ייפלו, היום כבר פחות מקובל או נחוץ.

orange
כמה פעמים ביום באמת נחוץ לצחצח שיניים?

צריך לצחצח פעמיים ביום. הצחצוח המשמעותי ביותר הוא בערב, אז נמליץ להורים לעזור לילדים עד גיל 8-9. זוהי הפעם הקריטית יותר כי בלילה זרימת הרוק מופחתת, כל שאריות האוכל על השיניים, הפה סגור והטמפרטורה בו נהיית אידיאלית לחגיגה של חיידקים. גם בבוקר מומלץ לצחצח כי עיקר פעילות החיידקים נעשית בלילה, ואז קמים עם ריח וטעם רע.

pink
האם ילדים צריכים להשתמש בחוט דנטלי? ממילא יש להם רווחים גדולים בין השיניים והאוכל שנכנס גם יוצא, לא?

עד גיל 3.5-4 אין צורך להשתמש בחוט דנטלי כי לילדים יש רווחים בין השיניים. סביב גיל זה, השיניים מתחילות להצטופף ואז יש צורך להשתמש בחוט דנטלי כי מברשת השיניים אינה מגיעה אל בין השיניים.

green
מאיזה גיל מפנים ילדים לאורתודנט לברר צורך ביישור השיניים? האם יש טעם ליישר שיני חלב עקומות?

באופן כללי, אין טעם ליישר שיניים נשירות, אלא אם מדובר בליקוי חמור. בהתאם לגדילה ולהתפתחות הפנים והלסתות אם מאבחנים בעיה חמורה מפנים ילד לבדיקת אורתודנט בשלב מוקדם, שכן לפעמים טיפול אורתודנטי בגיל צעיר יכול לחסוך טיפול רחב היקף יותר בגיל מאוחר. בדרך כלל מפנים ילדים בסביבות גיל 12, כאשר כל השיניים הקבועות נמצאות.

orange
מדוע קורה ששן קבועה בוקעת מאחורי שן חלב במקום מתחתיה, ולא גורמת לה לנשור? איך מטפלים בה?

לעיתים העמדה של נבט השן הקבועה בלסת לא נמצאת ממש מתחת לשן הקבועה ואז רואים שן נשירה ושן קבועה מחליפה אחת ליד השנייה. לעיתים כדאי להמתין, במיוחד אם השן החלבית כבר מתנדנדת. לעיתים אפשר לעזור לה להתנדנד על ידי אכילת אוכל קשה כמו גזר או תפוח. אך יש מקרים בהם רופא השיניים צריך לעזור לשן החלבית ליפול.

pink
האם ילדים צריכים להשתמש במי-פה?

ילדים מעל גיל 6 יכולים להשתמש במי פה, זה הגיל בו הם כבר יכולים לירוק ולא יבלעו את מי הפה. בגיל צעיר אנו נמליץ על שימוש במי פה בעיקר לילדים שסובלים יותר מעששת, אך כטיפול מונע, מומלץ מאוד לילדים מעל גיל 6 להשתמש במי פה.

green
האם יש הבדלים אמיתיים בין משחות השיניים השונות לילדים?

יש הבדלים בין משחות השיניים המומלצות לכל גיל במינון הפלואוריד. יש משחות שיניים לילדים מתחת לגיל 6, בין גיל 6-10 ואחר כך משחות השיניים הם כמו של מבוגרים. העיקרון המנחה הוא שמתחת לגיל 6 ילדים נוטים לבלוע משחה לכן ריכוז הפלואוריד בה נמוך.
מעל גיל 6 עד גיל 10 ילדים כבר יורקים אבל עדיין מינון הפלואוריד הוא מופחת לעומת מבוגרים.
בתוך קבוצות הגיל משחות השיניים מאד דומות זו לזו, כאשר ההבדלים מתבטאים בטעם, בצורה ובמרקם, ומעט מאוד במינון של הפלואוריד אך מלבד זאת תכונות אלה משחות השיניים מאד דומות.

orange
האם מסטיק ללא סוכר באמת טוב לשיניים?

כן. מסטיק ללא סוכר מעודד שטיפה של הפה וזרימה של רוק לפחות ומפחית את כמות שיירי המזון המצטברת על משטחי השיניים. כמו כן הקסילטול, ממתיק מלאכותי המצוי בחלק מן המסטיקים, הורג את חיידקי העששת. יש לשים לב, כמובן, לגיל הילד, ולוודא שהוא אכן מסוגל ללעוס מסטיק מבלי לבלוע. עם זאת, לא רצוי ללעוס יותר מידי כדי לא לגרום להפרעות במפרקי הלסתות..

pink
למה לא עושים לכולם סתימות לבנות? הכסופות האלה סתם מכערות את הפה...

אגב, המילה הנכונה לסתימה בעברית צחה היא "שחזור".
סתימות לבנות הן חדשות יחסית והשתפרו מאד בשנים האחרונות. עם זאת, הסתימות הכסופות – האמלגם - נמצאות בשימוש כבר כמאה שנה והן מעולות!!! הבעיה העיקרית איתן היא אכן הצבע. עם הסתימות הלבנות מתעוררות בעיות רבות יותר כי הן רגישות הרבה יותר לדרך ההכנה ולפה עצמו. סתימות האמלגם שורדות זמן ממושך יותר (על אף שבשיני חלב הישרדות הסתימה לזמן ארוך יותר - מעל 10 השנים הממוצעות של הסתימות הלבנות - היא פחות קריטית כי השן בטח תתחלף בפרק זמן זה). בבחירת סוג הסתימה יש גם שיקולים הקשורים לילד עצמו, לנטייתו לעששת וכמובן לרצונו ולרצון ההורים. שקלול כל אלה יקבע את סוג הסתימות שנבצע.

green
האם אפשר להלבין שיניים לילדים?

ההלבנה הטובה ביותר היא ניקוי כמו שצריך אצל רופא השיניים. שיניים חלביות הן לבנבנות יותר ומכאן השם "שיני חלב", מפאת הצבע החלבי. הצבע הצהוב על השיניים הוא בדרך כלל פלאק – לכלוך, שניתן להסרה על ידי צחצוח בבית ובמידת הצורך – אף בסיוע רופא שיניים.
השיניים הקבועות הן צהובות הרבה יותר מטבען בגלל מרכיב גדול יותר של דנטין שהוא חומר יותר צהבהב ולכן ליד השיניים החלביות השיניים נראות מאד צהובות. שיניים קבועות אפשר להלבין אבל כדאי להמתין עד גיל 17-18, אז השיניים עוברות התבגרות סופית ואינן רגישות כל כך לחומרי ההלבנה. סיום התבגרות השיניים מתרחש בגיל זה.

orange
איך אפשר למנוע שחיקה של השיניים? אני שומעת את הקטנה חורקת אותן מתוך שינה לפעמים...

חריקת שיניים היא דבר מאד טבעי בילדים מכמה סיבות: מפרקי הלסתות טרם סיימו התפתחותם וגם שטח הפנים של השיניים החלביות שטוח מאוד וגורם להחלקת השינים. כמובן שיש להיבדק אצל רופא שיניים מומחה לילדים כדי לוודא שהשחיקה אינה פתולוגית ובמידה שכן - לטפל בה.

pink
בסופו של דבר, המון תלוי בגנטיקה, לא? אז אם היא ירשה את השיניים הגרועות שלי לא יעזור לה כל הצחצוח שבעולם, נכון?

נכון באופן חלקי. כמו כל תכונה גופנית ומחלה (נטייה להשמנה, יתר לחץ דם, סוכרת, התקפי לב, סרטן ועוד) גם בתחום בריאות השן קיימת נטייה גנטית. כמו בכל מחלה אחרת, אנו רוצים להפחית את גורמי הסיכון שייגרמו למחלה להתפרץ. אנו עושים את המקסימום כדי למנוע, לזהות ולטפל בהקדם כדי לצמצם ככל האפשר את הנזק שעלול להתפתח כתוצאה מן הנטייה הגנטית.

green
שמעתי על ילדה אחת שהיו צריכים לעשות לה טיפול שיניים בהרדמה כללית! למה שיצטרכו לעשות דבר כזה?

האינדיקציות להרדמה כללית הן רבות ומגוונות ותלויות הרבה פעמים בבחירתם של ההורים ורופא השיניים. הסיבות הנפוצות לטיפולי שיניים תחת הרדמה כללית כוללות: חוסר יכולת או רצון של הילד לשתף פעולה, טיפולים רבים, קושי בהתמודדות עם טיפולי שיניים, מצב רפואי המחייב טיפול בבית חולים, ושוב בחירה ורצון של ההורים ורופא השיניים.

orange
התינוק שלי כבר בן שנה וחודשיים ועוד לא יצאה לו אף שן! זה סביר?

כן הילד שלך בגבול התחתון של הנורמה, בדרך כלל הגיל הממוצע לבקיעת שיניים נשירות הוא 6-8 חודשים. כמו בכל תחום התפתחותי - יש מקדימים ויש מאחרים. כמובן שצריך להתייעץ ולבדוק אצל רופא שיניים מומחה לילדים.

pink
הילד שלי כבר בכיתה ג' ועוד לא נשרה לו אף שן! זה נורמלי?

אין ספק שזהו הטווח הנמוך של הנורמה, יש לבדוק אצל רופא שיניים מומחה לילדים לראות התפתחות של שאר השיניים, לראות צילומים ולהחליט. בדרך כלל זה נורמלי.

green
אם צילומי רנטגן מספיק מסוכנים שצריכים ללבוש סינר כדי להגן על איברים בגוף וכל האחרים יוצאים מהחדר בזמן הצילום – איך יכול להיות שזה בטוח מספיק לחשוף את הילד שלי לצילומים לעיתים קרובות כל כך? איך מוודאים שלא מתבצעים צילומים מיותרים ונחשפים רק מינימום הכרחי ש

אין ספק שצילומי רנטגן הם לא דבר בריא. דבר ראשון צילום רנטגן של שיניים הוא הרבה יותר נמוך מצילום של איברים אחרים בגוף כמו ריאות או יד. כמות הקרינה מצילום רנטגן שווה בערך ליום בשמש אבל אין ספק שכל צילום נוסף לא מוסיף בריאות. מצד שני, אין לנו דרך חלופית לאבחן עששת ופתולוגיות אחרות ללא צילומים, בדיוק כפי שלפעמים אין ברירה ומבצעים סריקת סי.טי (ואפילו מספר פעמים) כדי לאבחן מחלה.. באחריות רופא השיניים לבצע את מינימום הצילומים הנדרש כדי להגיע לאבחנה. בהתאם לכך, שיניו של ילד עם נטייה נמוכה לעששת יצולמו רק אחת לשנה או שנה וחצי. באופן כללי, נעשים כל העת מאמצים לצמצם את זמן החשיפה לקרינה..

orange
לבן של אחותי הייתה "לשון קשורה" שטופלה ע"י רופא שיניים. מה זה והאם רופא שיניים הוא אכן הכתובת?

לשון קשורה הוא חיבור של רקמת חיבור מעין גיד בין הלשון לאחורי השיניים התחתונות. קיים ויכוח בין הרופאים האם צריך לטפל בזה או לא. רופא שיניים לילדים הוא הכתובת הנכונה כי הוא בדרך כלל הראשון שרואה ומאבחן. במידת הצורך הוא יפנה לכירורג מומחה.

pink
האם חשוב להגדיל את המוצץ בהתאם לגיל הילד עפ"י ההמלצה על האריזה ("עד 6 חודשים" לעומת "עד 18 חודשים")? האם באמת יש דבר כזה מוצץ בעל מבנה אורתודנטי?

מוצץ בעל מבנה אורתודנטי הוא בצורה שיותר מותאמת לחלל הפה ממוצץ בלון עגול מגומי שהיה נהוג פעם. מבחינת הגודל, מוטב לבחור במוצץ הקטן ביותר, בעל צורה אורתודונטית. אבל יש גורמים נוספים שמשפיעים על ליקויי הסגר הנגרמים ממוצצים, שהם לא פחות חשובים: משך המציצה (כל היום והלילה מול רק בלילה או להרגעה), תבנית המציצה האופיינית לכל ילד וגיל הפסקת ההרגל.

green
איך מתמודדים עם חרדה קיצונית מפני טיפולי שיניים? אין מצב שהבן שלי מסכים לבוא.

בחרדה קיצונית אותה מבטא הילד בבירור אפשר לטפל בדרכים שונות ומגוונות: החל מדרכים התנהגותיות בהם מראים ומסבירים לילד כל דבר שנעשה בצורה עדינה, וכלה בטיפול תרופתי לפני טיפול שיניים בתרופות כדוגמת ווליום וגז הצחוק. הכל בהתאם לסיבה לחרדה ולגיל הילד. בהתייעצות עם ההורים אפשר לחשוב על דרך הטיפול הנכונה ביותר עבור הילד הספציפי.

orange
במברשת שיניים חשמלית – סתם גימיק או דרך טובה לוודא צחצוח יסודי לפני שמתעייפים?

מברשת שיניים חשמלית היא גימיק מקסים שעוזר לילד להיזכר ולצחצח שיניים. הבעיה היא שכמו בכל צעצוע חדש, א עובר זמן רב והילד מואס גם במברשת השיניים החשמלית ומזניח את הצחצוח. מחקרים הראו שאין יתרון לשימוש במברשת שיניים חשמלית בילדים, אלא אם הם ילדים עם שיתוק מוחין או בעיות מוטוריות. אם ילדך ישמח יותר וירצה לצחצח יותר עם מברשת חשמלית - הדבר בוודאי אינו מזיק.

למידע והזמנת תורים השאירו פרטיכם כאן ונשוב אליכם בהקדם

המרפאה בתל אביב: אהרון בקר 8, מיקדו סנטר (חניה חינם במרכז המסחרי ממש מתחת למרפאה) | טלפון: 077-3306621
שעות פתיחה: ימי ראשון ושני בין השעות 12:00-19:00 | ימי רביעי בין השעות: 8:00-19:00 | ימי שישי בין השעות 08:00-15:00

המרפאה בירושלים: רחוב אגריפס 42, בניין כי"ח - קומה 4 | טלפון: 02-6235522, 02-6259984 | פקס: 02-6235522
שעות פתיחה: 
ימי שני לסרוגין בין השעות 14:00-20:00